דף החודש‏ > ‏

נובמבר 2011


דבר המנהלת

דברים בטקס לזכרו של יצחק רבין יב' בחשון תשע"ב 9.11.11

בדיוק לפני 16 שנים, הרבה לפני שנולדתם, בשעת לילה מאוחרת, רעדה כאן האדמה. רעידת אדמה לא במובן המוחשי שלה, הקרקע נשארה יציבה. זו היתה רעידת אדמה בלב שלנו, בנשמה שלנו, שטילטלה את כולנו וגרמה לנו להפסיק לישון. רעידת אדמה שנגרמה מכך שנחצה קו אדום בחברה הישראלית. אדם צעיר, יהודי לקח אקדח ורצח את ראש הממשלה יצחק רבין זכרונו לברכה.

איך זה קורה? מישהו שגדל והתחנך כאן בארץ ישראל עושה דבר כזה וגורם לכולנו לאבד את התקוה שפה בארץ ישראל ניצור חברה אחרת, לא אלימה, כזו בה מכבדים כל אדם, גם אם הוא שונה, כזו שמאפשרת להגיד מה חושבים בלי לפגוע ובלי להיפגע, חברה בה מאמינים שבכדי לפתור מחלוקת, מריבה בין שני צדדים צריך גם לדעת לוותר ולפעמים גם להבליג- להתעלם. אלו היו הערכים בהם האמין יצחק רבין ופעל לקידומם בחיים שלנו כשהוביל תהליך לא פשוט של שלום ביננו לבין שכנינו הערבים.

רצח רבין, יכול היה להוביל ליאוש ולתחושה שאין כבר מה לעשות כאן בארץ ישראל. אבל הוריכם ועוד מבוגרים רבים אחרים בחרו להיות אמיצים ולהמשיך קדימה בידיעה שאין לנו ארץ אחרת וגם אם קרה הדבר הנורא- נרצח ראש ממשלה, אפשר לקום, לעשות מעשה ולשנות, ללדת ילדים ולחנך אותם שדי לאלימות וכן לסובלנות ולהידברות.

ליצור גבולות חדשים של מה מותר ומה אסור ולעמוד עליהם. כך בכל פעם שאתם פוגעים בילדים אחרים, אנחנו המבוגרים צריכים לעצור אתכם ולהראות לכם את הגבול, בכל פעם שאתם מטילים חרם, אנחנו צריכים להתערב ולהסביר לכם להיכן הדברים עשויים להתגלגל. כשאתם מסיתים, אנחנו צריכים ללמד אתכם שלמילים עשוי להיות כוח הרסני שיכול להביא גם לרצח.  בכל פעם שתפתרו מחלוקת בדרכים של שלום, בכל פעם שתפרגנו, שתכבדו ותתייחסו בסובלנות לדעה שונה משלכם, נשבח אתכם, נעודד ונחבק אתכם על מנת להסביר לכם שזו הדרך. אז אולי נדע שהקורבן הנורא הזה לא היה לשוא ושיש תקוה לחברה אנושית קצת אחרת. 

אסנת

גלריית הגומחה מציגה

תערוכתה של התלמידה אלייזה אלטבף מכתה ו' "עיצוב בגדים צבעוניים".

ביום שלישי 1.11.11 נערכה פתיחה חגיגית לתערוכתה של אלייזה. בפתיחה, בירכה אותה חברתה סהרה, ג'ולי סיפרה על תהליך היצירה של אלייזה. כיצד נערכו ביחד לתערוכה משלב הרעיון , דרך הכנת תיק עבודות ועד למחשבה על דרך הצגת העיצובים. בן ארי ומאי בני השכבה ניגנו לכבודה בסקסופון ומפקחת ביה"ס והמנהלת ברכו אותה.

חלק מהפילוספייה של אלייזה תוכלו לקרוא כאן:"
הבחירה בצבעים אלה באו מתוך מחשבה שהצבע מביא אושר ושמחה ללובש אותו. אלייזה חושבת 
שבגדים צבעוניים מתאימים לאירועים, מסיבות וגם ליום יום וגם לעבודה. ובמיוחד אנשים שעובדים מול אנשים רבים כמו עובדים סוציאליים, אמנים, מורים ואנשי אופנה שנוהגים ללבוש לרוב בגדים בצבע שחור."

ניתן לקרוא על עבודותיה בהרחבה באתר האומנות של ג'ולי.


תודה לבית הספר

Dear Osnat,
Yesterday was a most amazing day for me to see how Bet Sefer Vilcomitch celebrated Eliza. It was Mimash Tov. Not only was it wonderful to see Eliza's work; it was wonderful to see the art work from other children inspired by seeing Eliza's creations. Hearing the saxophone music from Ben Arie and Mai, Sahara's words of friendship, Julie's explanation of Eliza's philosophy on life and her designs was simply overwhelming. Thank you for honoring the abilities of the children with talents outside the three R's(reading, writing, arithmetic). It is so important for other children to see that smart can mean many things. It truly exemplifies Learning from the Heart!
Thank you for all of the important work you are doing for the children at Vlcomitch!
אלף תודות
Linda Altabef

 סיור סליחות של שכבת ו'
בעקבות לימודי פיוטים לקראת ראש השנה והימים הנוראים החלטנו לחזק ערכים ומסורת יהודית ויצאנו הורים וילדים משכבת ו' לסיור סליחות לילי בסמטאות צפת. זה המקום להודות לשותפות 2000 ולמרכז הקבלה בצפת על הסיוע בארגון והדרכת הסיור.
מרשמי הסיור:
"טיול סליחות התקיים השנה בפעם הראשונה לתלמידי כיתות ו' והוריהם. בין ראש השנה ליום הכיפורים יצאנו לקראת לילה, לחוויה מרתקת ומיוחדת במינה.
את האווירה הנעימה ,העוטפת את העיר העתיקה בצפת קשה להסביר במילים.

טיילנו בין בתי הכנסת השונים, הסתובבנו בסמטאות ,האזנו למעט דברי קבלה
ובאחד מגגות הבתים, המתין לנו נגן קלרינט, כליזמר, מקצועי במיוחד ,אשר ריגש אותנו בנגינתו והן במשחק החידות ששאל. קינחנו בשירת הפיוט אדון הסליחות ובתקיעת שופר
וחזרנו עייפים אך מאוד מאוד מרוצים." לירון דגן-שטקלמכר

המסיק

הידד למסיק
בשבועיים האחרונים יצאו כל ילדי בית הספר למסיק בליווי מרק רובין, קיבלנו החלטה לנצל את כל סביבת בית הספר והמושבה לחלק בלתי נפרד מסביבת הלמידה שלנו כחלק מהנוף התרבותי והאנושי בו גדלים ילדינו. וכך בסיועם של הורים לא מעטים יצאו בזו אחר זו השכבות השונות למסיק זיתים בשטחים ציבוריים או פרטיים באירוח של משפחות שונות במושבה. תודה לכל השותפים, המלווים והמארחים.
מחוויות המסיק של שכבת ו':
"מסיק זיתים זוהי חוויה נפלאה לכל ילד וילדה, במיוחד שאת חוויית המסיק מלוות הפיתות המיוחדות, הנעשות מבצק משובח, אותו מכין בקפידה מרק רובין היקר. אנו תלמידי כיתות ו', המחנכות והורים מלווים התרגשנו לחזור ולמסוק זיתים במו ידינו.
עם סיום המסיק חזרנו לבית הספר ודפקנו את הזיתים בעזרת אבנים ואת המשך התהליך של הפיכת הזיתים לראויים למאכל המשכנו בכיתה.  השרינו את הזיתים במים, והחלפנו אותם מידי יום. לאחר כמה ימים הוכנסו הזיתים לבקבוקים עם מים ומלח. ואת התוצאות נבדוק בעוד כמה שבועות. תודה חמה למשפחת ורום על האירוח המטע הזיתים שלהם." לירון דגן שטקלמכר


תמונות מהמסיק של כתה ד/1 בחצר של משפחת מגר-רסקי. 
צילמה פרלה כהן.

תזמורת בית הספר מופיעה בחאן ראש-פינה

תיבת טקסט

בחודש אוגוסט התבשרנו על כך שחאן ראש-פינה (קניון ראש-פינה) החליט לקחת תחת חסותו את תזמורת בית הספר וילקומיץ. בעקבות ההחלטה תרמה הנהלת הקניון 60.000 ש"ח לתזמורת על מנת לצמצם את עלות ההשתתפות של ההורים בנגינת התלמידים. בין ראש השנה ליום הכיפורים יצאה תזמורת בית הספר בתגבור תזמורת הנוער לקונצרט פתיחה חגיגי של עונת הנגינה בחאן להנאתם של הקונים, העוברים והשבים. בנוסף משרד החינוך אישר יוזמה מוסיקלית שהגיש בית הספר והתקבלו 5000 ש"ח לרכישת כלי נגינה חדשים לתזמורת. תודה לתמי שוורץ על הצילומים!משתתפים בצער

אנו משתתפים בצערו של אוהד בוטבול על מות סבתו.


Comments